Jak betonovat podlahy

Dnes se podíváme do minulosti na to, jak jsme betonovali podlahu.

Po položení podlahového topení jsme od topenářů dostali jednoduchý úkol - zajistěte si vybetonování podlahy, aby se zalilo podlahové topení. Dle jejich požadavku by se mělo jednat o desku o tloušťce 4 - 5 cm. Začal jsem tedy studovat různé možnosti a setkal se s těmito variantami:

Odlehčený beton - Ekostyren

Ani nevím, odkud ta rada přišla, ale někdo se prostě zmínil, že do starých domů, kde jsou dřevěné stropy, se dává odlehčený beton. Jedná se o klasický beton, do kterého se v podstatě při míchání přidává nastrouhaný polystyren. Na první pohled to vypadá užitečně a logicky, ale když jsem se o tom zmínil v betonárce, chěli mě hodit do domíchávače.

Ekostyren - poměr míchání

Na poměr míchání ekostyrenu (tzn. betonu s přidaným granulátem) jsem se musel zeptat odborníka:

Dávkování na 1 pytel (0,2 m3) ekostyrenu

Objemová hmotnost (kg/m3) 200 350 500 700 900
Cement (kg) 20 35 45 50 55
Písek 0-4 mm (kg) 6 7 17 60 110
Voda (l) 12 14 20 25 30

Dávkování na výrobu 1 m3 směsi

Objemová hmotnost (kg/m3) 200 350 500 700 900
Ekostyren (m3) 1,285 1,285 1,200 1,100 0,950
Cement (kg) 130 220 280 280 270
Písek 0-4 mm(kg) 30 40 100 330 510
Voda (l) 75 90 120 130 140

Ekostyren - výroba

  • Do nádoby nalijte vodu dle tabulky, přidejte cement a rozmíchejte
  • Přidejte písek a znovu rozmíchejte
  • Přidejte Ekostyren, opět rozmíchejte (min. 3 minuty)
  • Sklon míchačky volte co nejmenší

Výroba vlastního betonu na místě

Tato varianta se jevila jako nejlevnější. Hezky postaru cement + písek + štěrk. Zavrhli jsme z logistických důvodů: Dostat hromadu písku do 5. patra výtahem by asi nebylo nic příjemného. Navíc byla vysoká pravděpodobnost, že nám jednotlivé přísady budou na konci přebývat (a to je ještě ta lepší varianta - taky bychom mohli zjistit, že nám něco chybí).

Suchý beton z betonárky

Na idnes.cz před nedávnem objevili Atlantidu zímnkou o suchém betonu (článek nemůžu najít, ale něco ve smyslu "při betonování se už nenadřete"). Jedná se o suchou betonovou směs, jednoduše předpřipravený beton, do kterého stačí přimíchat vodu. Suchý beton je nejlepší kupovat přímo v betonárce, kam se vyplatí zavolat a domluvit přesné požadavky. Výborná zkušenost byla se Zapou, všechno ochotně vysvětlili a neměli problém i s menším množstvím. Suchý beton Vám prodají v pytlích a jsou uchotí zajistit dopravu. Cenu už jsem bohužel zapomněl, ale vím, že volba suchého betonu vycházela jako nejvýhodnější (tuším 3500 / m3). Zedníci ho navíc milují, protože stačí přidat vodu a nemají s tím tolik práce. Jedinou podmínkou je zpracování v kratším čase od namíchání.

Betonový potěr

Betonový potěr je předpřipravená betonová směs v pytlích, do které stačí přimíchat vodu. Nám se velmi osvědčila suchá směs od Weberu s vláknem, drži jako čert.

Plastifikátor do betonu

Na začátku objednávání betonu proběhla zajímavá debata ohledně plastifikátoru do betonu. Topenář i zedník trvali na přidávání. Mě se to pořád nějak nezdálo (hlavně ta argumentace), takže jsem zavolal technologovi do betonárky a ten my vysvětlil, že zedníci trvají na plastifikátoru proto, že se jim s betonem lépe pracuje (lépe obteče trubky podlahového topení). Na druhou stranu mi technolog vysvětlil, že přilévání plastifikáru z bílé plastové s červeným vrškem od oka přímo na stavbě je technologický hřích a že pokud se do betonu přidává plastifikátor, tak jedině rukou vystudovaného technologa s praxí,a to přímo v mixu v betonárce. Takže pozor na to.

 

Nikdo Vám nenamíchá tak kvalitní beton, jako chemik v betonárce.

Jde o to, že na stavbě nikdy nedokážete odhadnout přesné poměry a vyhodnotit veškeré faktory.

V nekonečném seriálu o nekonečné rekonstrukci bytu jsem dále napsal tyto články:

 


Sdílení nás potěší

sdílet na facebooku sdílet na goolge plus

O webu inspin.cz

Web slouží k prezentaci pěkných věcí, které se týkají bydlení. Můžete zde sdílet fotky věcí, které se Vám líbí, ale i ukázky Vaší práce.


Ozvětě se nám