Stínící plachty

Nebudu Vám psát o tom, jak jsou plachty úžasné a dokonalé a jak je určitě musíte mít na terase. O tom píše spousta magazínů o bydlení . Protože mám s plachtami několikaletou zkušenost, vezmu to čistě jako přehled. O tom, jak fungují, jen ve zkratce.

Sluneční plachty - základní přehled

Když potřebujete zastínit terasu, většinou přemýšlíte nad tím, jakou vybrat markýzu nebo pergolu. Zajímavou volbou jsou sluneční plachty, které nemají původ u námořních pirátů, ale na severu Itálie (jako spousta dalších designových věcí). Základem je stínící plachta, která bývá vyrobena z odolného materiálu, v některých případech pak i přímo z Dacronu, což je stejná plachtovina, která se používá ke při stavbě jachet.

Pohyblivé nebo pevné plachty?


Sluneční plachty mohou být buď pevné (fixní), kde je plachta ukotvena pomocí několika pevných bodů nebo pohyblivé, kde se plachta navíjí na středové ráhno, poháněné buď ručně pomocí klikového mechanismu, nebo elektromotorem. Ty pevné jsou levnější, ale mají tu nevýhodu, že se v našem klimatickém prostředí moc nemusí se sněhem, respektive vy je musíte na zimu sundat. Pohyblivé plachty sice nemají sněhový senzor, ale výrobci předpokládají, že plachtu budete mít rozvinutou pouze v letním období. Motorem poháněné plachty jsou navíc většinou vybaveny větrným senzorem, který plachtu automaticky zavře, pokud rychlost větru překročí určitou úroveň. Výjimkou jsou speciální membránové pevné plachty, které jsou dostatečně zesílené a vyrábí se pro celoroční užití. Tento typ plachet můžete často vidět například v nákupních centrech, ale nikdo neříká, že je není možné dát i na terasu.

Tip: Zkuste se podívat na stránku o stínících plachtách na webu Noventa.cz.

Materiál


Stínící plachty se vyrábějí úplně stejně, jako ty jachtařské. Na velkých plochách se z několika dílů šijí pomocí dvojitých zahnutých švů z menších kousků cípy plachet. Jako materiál se většinou používá Dacron, což je stejná látka, jako u lodí , ale někteří výrobci používají materiály, které se vyrábějí pro stínící techniku, jako například Tempotest. Nelze jednoznačně říct, která plachtovina je nejlepší, ale Dacron bych si dovolil označit jako nejodolnější. Jeho nevýhodou je omezená nabídka barev, ale upřímně - nejhezčí jsou bílé plachty.

Kotvení a tvar plachty


Obecně je možné plachty kotvit v různých variantách a napojovat je na sebe, například přes konzole na sloupech. Nejčastěji se plachty kotví dvěma body ke zdi domu a dvěma body na nosné sloupy, které bývají z leštěné nerezové oceli, u cenově dostupnějších variant pak z hliníku nebo z oceli bez povrchové úpravy. V případě pohyblivých plachet je kotvení ke stěně domu často výhodnější v tom, že nebývá tak náročné přivést napájení k motorům. Když budeme uvažovat o plachtě se dvěma motory, převedení kabelového svazku doprostřed terasy se stejně asi nevyhnete.
Pokud se budeme bavit o pohyblivých plachtách na míru, je potřeba počítat s troškou geometrie. Aby se plachta mohla správně navíjet, její tvar by měl splňovat určitá základní pravidla geometrické pravidelnosti. Nicméně kvalitní prodejce Vám jistě dokáže navrhnout odpovídající tvar plachty.

Závěrem o plachtách


Stínící plachty nabízejí tak trošku jiný druh stínění. Jsou náročnější na projekci i montáž, musíte se o ně trošku víc starat, neochrání Vás před sněhem. Ale můžete mít doma kousek Středozemního moře, což v létě dokáže vytvořit z Vaší zahrady něco unikátního.


Sdílení nás potěší

sdílet na facebooku sdílet na goolge plus

O webu inspin.cz

Web slouží k prezentaci pěkných věcí, které se týkají bydlení. Můžete zde sdílet fotky věcí, které se Vám líbí, ale i ukázky Vaší práce.


Ozvětě se nám